Bu içerik 8 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Çevrenizde bir bilgisayar mühendisi, ya da adayı varsa eminim bu soruyu en az bir kere sormuşsunudur kendinize. Eğer çevrenizdeki bilgisayar mühendislerinden birisine ‘normal’ diyebiliyorsanız bence onu ne kadar iyi tanıdığınızı bir daha düşünmelisiniz. :)

Peki bunun sebeplerini merak ediyor musunuz? Bir bilgisayar mühendisi adayı olarak size bunlardan bir kaçını anlatmak istiyorum bu yazımda.

 

1- Tüm Değişkenleri Tanımlayın:

Bilgisayar mühendisleri, bilgisayarla uğraşa uğraşa onun gibi düşünmeye başlar. Dolaylı anlatımlar ya da ucu açık cümleler kurduğunuzda bilgisayar mühendislerinin sizi anlamasını beklemeyin sakın. Özellikle sevgilisi bilgisayar mühendisi olan bayanlara sesleniyorum; zorlamayın. ‘Sen bugün bir şey mi unuttun?’ derseniz ‘bir şey’ değişkenine değer atamadığınız için cümlenizi algılamayacaktır bile. Bunun yerine direkt olarak ‘Bugün doğum günümü unuttun.’ gibi kesin cümleler kurmanızı tavsiye ediyorum.

 

2- Programlama Dilleri:

Normal insanlar Türkçe, İngilizce, Fransızca, Japonca gibi mantığa yatkın dillerle anlaşır değil mi? Peki ya bilgisayar mühendisleri?

Bilgisayarın anlayacağı dilden konuşmaya o kadar alışkınlardır ki muhtemelen ana dilinde kurduğunuz cümleler bile ona daha kompleks gelecektir bilgisayar progamlarından.

Ayrıca programlama dilleri diyince aklınıza sıradan şeyler gelmesin. Bir gün bir arkadaşınız gelip ‘Bak yeni yazdığım programın kodları bu, nasıl olmuş?’ diyerek elinize bomboş bir kağıt verirse yadırgamayın. Kendince mükemmel bir şey yaptığını, çok anlamlı şeyler sunduğunu sanıyordur o an. Örneğin sağdaki resim WhiteSpacing isimli programlama dili ile yazılmış kısa bir programdır.  O anlamsız şekillerin sonucunda bilgisayar mühendisi ekrana ‘Hello Word’ yazdırıp mutlu olacaktır. Öyle ki; sadece boşluk, enter ve backspace (silme) tuşu kullanarak yazılır bu kodlar; ama yine de mantıklıdır bilgisayar mühendisi için. İşte böyle bir canlı bilgisayar mühendisi. Normal insanların 2 kelimede kurduğu bir cümleyi bilgisayar mühendisleri böyle kuruyor. :)

 

3- Gerçek-Sanal Karmaşası:

Bilgisayar mühendisleri kodlarla o kadar zaman geçirecektir ki, ona söyleyeceğiniz her şeyi bir komut olarak algılayacağı gibi yapmak istediği her şeyi de bir kaç satır kod ile yapabileceğine inanabilir. Sular akmıyorsa eğer, su faturasını yatırmaktan önce bilgisayar mühendisinin aklına gelen şey ‘bi program yazsam acaba suları akıtabilir miyim?’ gibi saçma şeyler olabilir. Olmaya da bilir tabi ki… :)

 

3 temel madde sundum size, bunların hepsini bir bilgisayar mühendisinde görmeniz zor değil. Öyle ki; üniversiteyi kazandıkları andan itibaren anormalleşmeye başlar bu mesleğin potensiyel üyeleri. Yanılıp yanılmaıdğımı anlamak istiyorsanız çevrenize bakmanız yeterli. :)

 

KınıX

This article has 10 comments

 1. Runarch

  Mühendis olmamama rağmen bu belirtilerin hepsi var bende lan :D Kendimden gizli üniversite mi okuyorum lan ben :P

 2. KınıX

  Sen de fahri bilgisayar mühendisi sayılırsın olm. :P

  Yok lan hafife almıyorum. :D Ama cidden çok salakça bir dil yine de.

 3. kurufasulye

  White Spacing programlama dili bizim gururumuzdur, kimse White Spacing diline laf söyleyemez c varken visual basic varken python,java varken neden White Spacing kullanıyoruz çünkü biz elit tabakayız, çünkü biz üst tabakayız.Mantıken bir sayfalık döküman için 10 sayfa kod yazmak gibi bişey yani çok akıllıca birşey.White Spacing kullanmaktan çok mutluyum reklamlarda gördüğümde inanamamıştım şimdi ise inandım.White Spacing sayesinde artık beynimi daha çok yoruyorum.Ekrana “White Space bir sanattır.” yazdırmak için gecelerimi gündüzlerime katıp kod yazıyorum böylece hem beynim hem kaslarım çalışıyor.Ama aynı programı C de yazdığımı düşünürsek 1 cümlelik kod yeterli olacaktı ve bu beni hiç tatmin etmeyecekti.İleriki hedefim Assembly ile ekrana 1 harf yazdırmak için 89 satırlık kod yazmak.89 + 1 = 90, 90 – 80 = 10, 10 + 30=40 yaşasın mhp nin 40. yıldönümü

 4. KınıX

  Yok whitespacinge lafım yok zaten. Salakça falan ama cidden bir sanat. :D
  Herkes cesaret edemez bu dili kullanmaya :D

 5. Hayatın Tadı

  Valla kardeş başta aferin yazı için :) aslında ben de düşünmüyor değilim. white Spacing’i öğrenmeyi düşünüyorum hele bi dersler daha da güzelleşsin hoş bakmak lazım aslında şimdi…

 6. KınıX

  Lan daha lüzumlu bir dil öğrensene :D ne işin var whitespacingle. :D

 7. Hayatın Tadı

  lanlı lunlu konuşma aaaa ben öğrenirim kafa çalıştırmalı ya asıl veri tabanı içine giricem de ayyyy…

 8. didar

  “şu bilgisayara bi format atıver hacı” diyenlerin de etkisi büyüktür bilgisayar mühendislerinin kafayı sıyırmasında. yazıyı beğendim. :)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.