Bu içerik 7 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Uzun süredir hiç bir şey tanıtmıyordum. Ama daha geçen gün gelen bir kaç yorum ve mailden anladım ki; yazdığım yazılar bazı insanların yeni diziler ya da animeler falan keşfetmesini sağlamış. Birilerinin işine yaramış olmak hoşuma gitti. Ve ben de son olarak izlediğim ve çok beğendiğim bu diziyi de sizinle paylaşmak istedim.

İlk olarak türünden bahsedeyim. Bilim kurgu-polisiye tarzında bir dizi. Fringe’e biraz benziyor bu yönüyle, ama konsept baya farklı.

2077 yılında başlıyor hikayemiz. Bir süre önce (yaklaşık 20 yıl) devlet tüm şirketleri çöküşten kurtarmak için bir konsey altında topluyor. Fakat bu konsey şirketlerin tüm kararlarına müdahale etme yetkisine sahip, sahiplerinden daha yetkili olacak bir topluluk. Bu olaylardan bir süre sonra demokrasi, özgürlük gibi bir çok kelime anlamını yitirmiş ve dikdatörlük kurtuluş yolu olarak seçilmişti.

Kiera (esas kız), bu dönemde ‘koruyucu’ olarak ailesinin geçimini sağlayan birisi. Koruyucu dediğimiz de, bu devlete hizmet eden, gelişmiş teknolojiye sahip araçlara sahip özel bir güvenlik departmanı. Öyle ki, insanların yalan söylemesini engelleyen serumdan tutun da, görünmez olan kıyafete bir çok teknolojiye sahiplerdi. Devletin özgürlükleri kısıtlamasının tek kurtuluş olduğunu öngeren fikirler doğrultusunda insanlara ‘huzur’ vaadeden kişilerdi yani koruyucular (en azından devlete göre böyle).

Tabi bu kadar baskıcı bir rejimin sonucu olarak, ayaklanmalar da başlamıştı. Bir terör örgütü toplanmaya başladı devlete karşı. İsmi ‘Özgürlük’ olan bu terör örgütünün en büyük hedefi geçmişe gidip tüm bu olaylar başlamadan önce önüne geçmek ve özgürlük, bağımsız şirketler gibi kavramların hala var olmasını sağlamaktı.

Fakat işler bekledikleri gibi gitmedi ve planladıkları zaman (2071)  yerine 2012’ye gelmişlerdi. Tek sorun bu da değildi; Kiera da Özgürlük grubunun üyeleriyle birlikte 2012’de sıkışmıştı.

Henüz 2 bölümü olan bu diziyi başından yakalayın derim. İzlemeye değer mi? Eğer bilim kurgu ile aranız iyiyse kesinlikle seveceksiniz. Ve hikaye örgüsü gayet dolu ve sağlam. Zaman yolculuğu, teknolojik silahlar, kısıtlanan özgürlük gibi bir çok konuyu içeren; muhtemelen paralel evren gibi bir çok konuyu daha içine alacak kadar zengin bir senaryoya sahip bir dizi. Taviye ederim; izleyin, izletin. Pişman olmayacaksınız.

 

KınıX

This article has 1 comment

  1. Ali

    Bir kaç dizi incelemeni okudum gayet akıcısın dizinin harbi konusunu çok güzel bir şekilde anlatmışsın teşekkürler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.