Doctor Who dizisinin gelmiş geçmiş en yüksek reytingli bölümünün senaryosundan uyarlanan güzel bir Doctor Who kitabı. 1979’da yayınlanan bu bölümün senaryosunu Douglas Adams yazmıştı. O yüzden bu kitapta da Dogulas Adams eserlerinin tadını yakalayacaksınız.

Paris’e gelen Doktor ve Romana, kendilerini Mona Lisa’nın çalınmak üzere olmasını farketmeleri ile başlayan bir dizi olayın içerisinde bulur. 4. Doktor’un o eğlenceli hareketleri, Romana’nın tatlı saflığı ve yeni tanışacağımız karakterlerimiz ile çok sürükleyici bir öykü olmuş.

Klasik seriyi hiç izlemedim, bu kitabı okuyayım mı?

Sadece 2005’te başlayan modern Doctor Who bölümleri izlediyseniz, 4. Doktor’u pek bilmiyor olmalısınız. Bu durum, bu kitaptan zevk almanıza engel olmayacaktır. Hem bu vesile ile klasik serideki bir Doktor ile de tanışmış olursunuz. (Kafanızda daha iyi canlanması için 4. Doktor’un tipine netten bi bakabilirsiniz)

Doctor Who’yu hiç izlemedim, bu kitabı okuyayım mı?

Diziyi hiç izlemeseniz de kitap gayet anlaşılır ve eğlenceli olacaktır. TARDIS, zaman lordu gibi kavramlar başta kafanızda soru işareti olsa da, zamanla bunlar da kafanızda oturacaktır ve kitap tüm akıcılığı ile sizi içine çekecektir. Ama ben diziye de bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Diziyi severim, ama hiç Doctor Who kitabı okumadım, bu kitabı okuyayım mı?

Diğer kitapları okumamanızın eksikliğini asla hissetmeyeceksiniz. Diğer öykülerle pek bağımlı olmayan bir bölüm gibi olduğu için; ilk bu kitapla başlamanızda bir sakınca yok.

Çok mu güzel? Hemen alalım mı?

Araya sürekli bir şey girdiği için benim bu kitabı bitirmem oldukça uzun sürdü. Buna rağmen kitabı elime her aldığımda, olay örgüsü ve temposu beni anında içine çekiyordu. Doctor Who serisini seviyorsanız kesinlikle bu kitabı okumalısınız.

Puan: 8.5/10

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.