Bu içerik 3 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Zaman savaşı, Dalek ve Zaman Lordları arasında geçmiş ve iki tarafın da neredeyse neslini tüketen büyük savaş… Peki ya biraz daha derine inmeye ne dersiniz?

Özgür Zaman (Free Time):

Özgür Zaman; hiçbir bireyin, kurumun, topluluğun ya da ırkın, zaman üzerinde özel bir yetkisinin bulunmaması gerektiğini, zaman kavramının herkese ait bir şey olduğunu savunan bir örgüt. Doğal olarak ideolojileri, zaman lordları ile  pek uyuşmuyordu. Özgür Zaman Örgütü, içerisinde Gallifreyli insanlar dahil bir çok ırkı barındırıyordu.

Savaşın Başlangıcı (Dalekler’in İlk Hamlesi):

Özgür Zaman Örgütü, zaman lordlarını evrenden silip, zamanın özgürleşmesi için yollar aramaktaydı. Dalekler’in de yardımıyla, Dogma Virüsü adındaki virüsü geliştirmeyi başardılar. Bu virüs bulaştığında, bir sonraki rejenerasyona kadar hiçbir zarar vermiyor ve fark edilemiyordu. Fakat rejenerasyon sırasında devreye giriyo, yeni beyinin oluşumuna etki ediyor ve zaman lordunun ilkel bir canlıya dönüşmesine neden oluyordu.

Bu virüs Gallifrey’de yayılırken, Dalekler zaman matrixini hackleyip Gallifrey’e girmeyi başarmışlardı.

Savaşın Başlangıcı (Zaman Lordlarının İlk Hamlesi):

Romana, bu salgına bir tedavi buldu ve zaman lordlarının, gezegenlerindeki istilayı savuşturmalarını sağladı. Bunun hemen ardından Yüce Konsey, bu saldırıyı karşılıksız bırakmak istemedi ve Dördüncü Doktor’u Dalekler’in yaratılış anına gönderip, Dalekler’in var olmasına engel olması için görevlendirdi. Doktorun görevi; mümkünse Dalekler’in yaratılışını engellemek, değilse daha az saldırgan olmalarını sağlamak, o da mümkün değilse gelecekte onları yok etmek için gereken zayıflıkları bulmaktı.

Skaro’daki baskın iki ırk olan Kaled ve Thallar arasında uzun süredir süren savaşın tam ortasında düşen Doktor, Davros’un ilk Dalekler’i yaratış anına tanıklık etti. Eline tüm Dalekler’i yok etmek için bir fırsat geçse de Doktor bunu yapamadı. (bkz: Video)

Bu olaylardan sonra, iki ırk arasında bitmek bilmeyen bir savaş başlamış oldu. Savaş süresince; Davros’un ölümden dönmesinden, Zygon’ların gezegenini yok olmasına kadar bir çok büyük olay gerçekleşti. Ama bunlara bu yazıda değinmem çok zor olduğu için direkt savaşın sonuna atlıyorum.

 

Savaşın Sonu:

Doktor elinden geldiğince bu savaştan kaçmaya çalışsa da, Dalekler tarafından öldürülen çocukları ve artık zaman lordları ile Dalekler arasında bile fark kalmadığını görünce Sekizinci Doktor savaşa dahil oldu. Kendisini savaşı bitirecek bir bedende rejenere edebilmek için Karn Kardeşliği’nden yardım aldı ve Savaş Doktoru’ne dönüştü. (bkz: Video) Uzun yıllar boyunca Savaş Doktor’u bu savaşı bitirmek için elinden geleni yaptı.

Savaşın son günlerine doğru, Gallifrey’in en güvenli şehirlerinden biri olan Arcadia’nın gökyüzü bariyeri kırıldı ve 400 Dalek Gallifrey’e ulaştı. (bkz: Video) O güne dek Arcadia’nın gökyüzü bariyerini aşan tek bir şey bile olmamıştı. Dalekler tüm Arcadia’yı bombalayıp, başkente doğru yol almaya başlamıştı.

Bu sırada Doktor, An (The Moment) denen silahı çalmıştı ve Gallifrey’i yok etmek üzereydi. Dönemin Başkan Lord’u Rassilon, Doktor’un yaptıklarını engelleyemeyeceğini fark ettiğinde, kendilerine bir çıkış kapısı koymayı düşündü. Master’ın beynine dört vuruşluk bir ritim yerleştirdi ve ilerde bu sinyali kullanarak zaman kilidini aşıp, zamanın sonuna atlayabileceklerdi. Fakat Onuncu Doktor bu plana engel oldu. (bkz: The End of Time)

Rassilon’un planı işe yaramayınca, Savaş Doktoru’nun An’ı çalıştırmasını engelleyecek hiçbir şey kalmamıştı. An, çok güçlü bir silahtı. O kadar güçlüydü ki; kendine bir bilinç bile üretmişti. Bu bilinç, Savaş Doktoru’nu  Onuncu ve Onbirinci Doktor ile tanıştırdı. Bu sayede yapacağı hamlenin ne gibi kötü sonuçlara sebep açacağını görmüş oldu. Çünkü Onuncu ve Onbirinci Doktor’un zaman çizgisinde, Savaş Doktor’u An’ı çalıştırmış ve Gallifrey’i yok etmişti. Üç Doktor kafa kafaya verip alternatif bir çözüm buldu. Gallifrey’i zamanda sabit bir noktada, bir cep evreninde dondurup, yok olmasını engelleyeceklerdi. Fakat bunun için yüz yıllarca süren hesaplamalar gerekliydi. Bunu yapmak için Doktor’un 13 bedeni de birleşti ve Gallifrey’i cep evreni içerisinde dondurdu. Bu sayede kayıp olsa bile zaman lordları hayatta kaldı. (bkz: Video)

Ben sadece başını ve sonunu anlattım size. Bu aralıkta, 400’ü aşkın yıl boyunca, süren bir savaştı Son Büyük Zaman Savaşı.

Yazıda hatalı olan bir kısım gözünüze ilişirse lütfen bana haber verin, hemen düzelteyim. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Uğur KINIK

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.