Bu içerik 9 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bir virüs düşünün, size içinde “I love you” yazısının tekrarlandığı bir mektup bırakan bir virüs olsun. Ne kadar sevimli geliyor kulağa. Bu virüs ne kadar zarar verebilir ki bilgisayarınıza? Ben söyleyeyim; şu ana kadar dünya çapında 15 miliyar dolarlık zarara sebep olarak dünyanın en büyük maddi kayıp yaşatan 3. virüsü olma ünvanına sahip. Ayrıca 45 miliyon kullanıcıya “I love you.” demiş bu ayran gönüllü virüsümüz dünyanın en hızlı yayılmış virüsü ünvanını da taşımakta.

Aşk mektubu şeklinde elinize gelen bir e-mail ardından bir bakmışsınız ki tüm mail listenize aynı mail ulaşmış (sizin adresinizden değil ama), mIrc kullanıyorsanız o an bulunduğunuz serverdeki herkese gönderilmiş ve hepsinin bilgisayarına kendini defalarca kopyalamış.

Hala kim tarafından yaratıldığı bulunamayan virüsü ne bir anti virüs programı silebiliyordu, ne de format. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama bir arkadaşın bilgisayarına bulaşmştı ve 20 çeşit format denememize rağmen silememiştik. Harddiski çöpe atarak bu sevgi pıtırcığı virüsten kurtulmuştuk.

Temel kod yapısının içinde I love you dışında “I hate go to school” gibi bir cümle de barındırıyor bu virüs, ama bunu normal kullanıcılar göremiyor. Bu kodların bulunduğu maili açtığınızda virüsün ilk yaptığı şey kendisini onlarca klasöre kopyalayıp yerini sağlamlaştırmak. Ardından önce regedit’i kafasına göre düzenleyip bilgisayarı kendi konforuna göre ayarlıyor. Son aşama olarak da WIN-BUGSFIX.EXE diye bir dosyayı indirmeye başlıyor bilgisayarınıza. Bu dosya sayesinde biligsayarınızda girilecek her şifreye ulaşılabiliyor.

Garip ama yaratıcı bir virüs. Aslında sevgiye muhtaç bir bünyenin haykırışı gibi geliyor bana. :P

Her neyse; kısacası oldukça cins bir virüs. Görebildiğim için kendimi şanslı kabul ettiğim; kendi bilgisayarımda asla görmemeyi umduğum cici bir virüs.

KınıX

This article has 7 comments

 1. MasterWorld

  Bu virüs hala yaşıyor mu :D Aman aman biliyorum ünvanını bunun. Allah düşmanıma vermesin :D

 2. Anonim

  Bu Virusun Nötr Bir Kopyası Bende Vardı Ama Tehlikeli Olduğu İçin Sildim

 3. aytekin

  nolursunuz bu virusun bi unvani ne bileyim bi linkini bana verirseniz cok sevinirim, cok lazim bana

 4. KınıX

  Valla virüsün orjinalini bulabilir misin bilmiyorum, ama şu an elimde yok. Bence sen de çok uğraşma, cidden uğraşması riskli bir şey çünkü :) Arkadaşım sayesinde bunu deneyimlemiştim.

 5. altınay

  Harddiskim normalde bende çöp adam falan bilgisayara saldırıyor pivot virüsü var yardım et lütfen KınıX!!

 6. Antivirüsçü

  Oha yaw hem sevimli hem korkunç bi virüs oh my god!!!!

 7. KınıX

  Valla benim arkadaşım bu virüsle tanıştığında, yeni harddisk aldığında sorun çözülmüştü.

  Onun dışında çok bilgi sahibi sayılmam bu konu hakkında :\

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.