Bu içerik 4 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

İlk Fallout yazımdan beri söylediğim gibi; bu oyun hakkında yazacak çok şeyim var. Fakat biraz zaman bulamayışım, biraz da üşengeçliğim yüzünden bu yazılar damla damla gelmeye devam ediyor. Serinin bu yazısında, serideki en sevdiğim şeylerden birisinden; Galaxy News Radio’dan bahsedeceğim.

Fallout 3’teki en güzel, en önemli ve üzerine ana hikayeden bile çok kafa yorulmuş gibi duran detay bence Galaxy News Radio (GNR). Fallout 3’ü oynarken GNR açık oynamamışsanız emin olun çok şey kaybetmişsiniz demektir. Peki bunu bu kadar övmemin sebebi ne?

Bu radyonun tek DJ’i olan Three Dog, civarda olup biten haberleri iletmek için 24 saat yayın yapıyor. Öyle ki, her yeni haberde yeni bir kayıt yapıp, bu kayıtı loop halinde tekrar tekrar çalıyor. Bu sebeple her saatte radyoyu açıp dinleme şansınız oluyor. FM banında, 103.8 frekansında yayın yapıyor GNR. Bizim Pipboy’umuz olduğu için frekans arama derdimiz yok tabi. Ayrıca haber aralarında çaldığı müzikler de oyuna ayrı bir tat katıyor. Gerçekten güzel bir listesi var Three Dog’un.

Dediğim gibi, bu radyonun haber akışı o civarda olan önemli olaylardan oluşuyor. Tabi ki Vault’umuzu terkedişimizin hemen ardından civardaki en önemli olaylardan birisi biz oluyoruz. Bu sebeple bizden de bol bol bahsediyor Three Dog. Hatta insanların sizi sevip sevmediğini anlamak için Three Dog’un sizi nasıl anlattığına bile bakabilirsiniz. Oyunun hikayesinin ilerleyişi, her adımda bu radyodaki anonsları etkiliyor. Bu sebeple bu radyoyu takip etmek oyundan aldığınız tadı arttıracaktır.

Ayrıca olur da Three Dog ölürse (ki bunun bildiğim tek yolu sizin onu öldürmeniz, başka yolu varsa bile bilemedim), radyonun teknisyeni olan Margaret onun yerine geçiyor. Fakat kendisinin de dediği gibi o “sadece bi teknisyen” olduğu için ve “sunuculuktan anlamadığı” için pek haberle falan uğraşmıyor. Sadece müziğni çalıp geçiyor.

Three Dog’un güzel bulduğum bazı anonslarını da yazmak istiyorum. Ama bazıları yetmez, hepsi olsun derseniz Wikia’daki GNR linkini inceleyebilirsniz.

 • Merhaba zeki Amerika. Ben başkan John Hen… Aha! Kandırdım! Ben Three Dog! Naber?
 • Herkese selam! Ben Three Dog, mahellenizin cana yakın disk jockeyi. Disk nedir? Keşke bilsem,  ben yine de konuşmaya devam edeceğim.
 • Bir dahaki sefere dek, Three Dog! Uuuuuuuu! Galaxy News Radio dinliyorsunuz. Size gerçekleri getiriyoruz, ne kadar acıtırsa acıtsın.
 • Megaton’un kuzey batısında bir vault var, Vault 101. İster inanın, ister inanmayın; hala orada yaşayan insanlar varmış. Ve yıllar sonra birisi dışarı çıkmış. Ve şaka yapmıyorum, stüdyoya beni ziyarete geldi. Şimdi, -bu arada adı James- yıllardır bir delikteydi, Wasteland’ın güzel başkentinde neler olduğunu bilmeye ihtiyacı var. Bu yüzden ben, yüce ve ulu Three Dog, neler olduğunu ona anlattım. Kazananları, kaybedenleri ve her hareketi anlattım. Eğer James’i dışarda bir yerde görürseniz selam verin; yeni kardeşimize karşı nazik olun ve ona dışardakilerin nasıl olduğunu gösterin.
 • Üzerinden çok geçmedi… Size Vault 101’den çıkan birisini anlatmıştım. Adı James’ti, iyi bi adam. Son aldığım haberlere göre, başka birisi daha o delikten çıkmış. Aşağıda ne haltlar dönüyor? Devrim? Thaliye? Yoksa birisi mi gaz çıkardı? Tahminleriniz benimki kadar güzel çocuklar.
 • Bunu çok seveceksiniz! Size James’i anlatmıştım, vaulttan gelen adam. Ve başka birisinin daha vaulttan çıktığını da söylemiştim. Tamam, çok güzel… Tahmin edin kim Three Dog’u lüks stüdyosunda ziyarete geldi? Vault sakinlerinin ikincisi, James’in çocuğundan başkası değil! Biliyorum, biliyorum! Bunu berbat edemezdim. Fakat bu çocuk üzgün görünüyordu. Bilirsiniz işte, babasını arıyordu. James, çocuğa tek kelime söylemeden Vault 101’den ayrılmış. Öğrendiğim bilgilere göre, James, büyük bi şeyler üzerinde çalışan bir bilim adamıymış. Bu yüzden mi Vault 101’den ayrıldı? Kim bilir, belki James dünyayı kurtarmak üzeredir. Daha iyi bir sebep düşünemiyorum. James, eğer dinliyorsan… Çocuğun dışarda dostum, ve seni çok özlemiş. Belki onu bulmak istersin. Ve diğer dinleyenler, eğer Vault 101’den gelen bu çocuğu görürseniz sırtını sıvazlayın ve bol şans dileyin.
 • Bir mendil kapın çocuklar, çünkü kalbinizi ısıtacak bir hikaye anlatacağım.Küçük bir çocuğun babasını arayışıyla ilgli. Vault 101’den gelen çocuğu babasını ararken gördünüz. James adındaki iyi bir adam, çocuğunu arkasında bırakıp Vault’u terketmişti. Nasıl bir baba çocuğunu yer altındaki bir sığınakta bırakır ki? Çocuklar, gerçekten bilmiyorum. Three Dog yargılamıyor, siz de yargılamamalısınız. Hiçbirimizi ilgilendirmez. Baba ve çocuğu bir yürüyüşe çıkıp konuşur; umalım ki birbirilerine zaman ayırabilsinler.
 • Wasteland’ın başkentindeki insanlar! Beni duyabiliyorsunuz! Yuppi! Bu sinyali durduramazsınız bebeğim! Evet, doğru. Megaton’dan Girdershade’e, Paradise Çukuru’ndan Dave Cumhuriyeti’ne, gümbür gümbür ve gururla sunacağımız canlı bir yayınla size geliyoruz. Three Dog! DC’nin en karizmatik radyo istasyonundasınız. Çocuk bizim verici antenimizi tamir etmeyi gerçekten başardı. Ne ustalık ama? Bundan sonra, güle güle saçma sapan statik ses, merhaba etkileyici müzik. Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve klasik müziğin tadını çıkartın. Çocuk, o kıçını GNR’a geri getir, beni duyuyor musun? Konuşacak şeylerimiz var.
 • (Wastaland Hayatta Kalma Rehberi’ni tamamladıysanız ve karmanız yüksekse) Neye karar verdim biliyor musunuz? Kitap klübü başlatıyorum. Katılmak isteyen? Güzel, çünkü seçme şansınız yok! İlk değerli parçamız “Wasteland Hayatta Kalma Rehberi”, Megaton’dan Moria Brown yazmış. Oh, unutmadan ekleyeyim; araştırmacı ve yardımcı yazar olarak kimin ismi geçiyor? Evet doğru tahmin ettiniz, Vault 101’den çıkan inatçı ergenimiz. Bu şey içinde bir çok yararlı ipucunu barındırıyor. Nerede yemek bulabileceğiniz, radyasyonla nasıl baş edebileceğiniz, tonlarca benzer bilgi… Hayatta kalmak, gelişmek ve iyileşmek; bunlar oyunun adı. Hemen bir kopyasını kapın!

Bu sadece ufak bir kısmı. Dediğim gibi, oyun içerisindeki her hareketiniz anonsları etkilyior olacak. Dediğim gibi Three Dog ölürse yerine Margaret bakıyor. Onun anonslar daha ruhsuz ve detaysız. Bir kaç örnek vermek gerekirse:

 • Three Dog burada olsaydı, esprili bir şeyler söylerdi. Ama burada değil. Çünkü birisi onu öldürdü. O zaman ben size biraz müzik çalayım. Yey.
 • Ben Margaret. Size … ımmm… müzik getirdim. Neden sadece müzik? Çünkü ben sadece bi teknisyenim, ve bir yavşak bizim DJ’imizi öldürdü.
 • Yine ben, teknisyen Margaret. Mikrofona doğru konuşuyor ve birilerinin umrunda olmasını umuyorum. Müziğin tadını çıkartın.
 • Ben Margaret ve şu an… şu an şeyi dinliyorsunuz… şey… Aman, her neyse! Biraz müzik dinleyin ve Three Dog’un yerine koyabilecek birini bulmamız için dua edin.

Hepsinin ortak noktası, Three Dog’un ölümünü vurguluyor olması. Three Dog’u oyun içinde görüyor, hatta görev alıyor olsak da; Margaret oyun içerisinde hiç görünmüyor.

Sanırım anlatacaklarım bu kadar. Ha ufak bir detay; Three Dog’u seslendiren Erik Todd Dellums, Twitter hesabında Three Dog’un gelecek Fallout oyunlarında geri dönebileceğini söyledi. Ama gelecek Fallout oyunlarının olacağı bile belli değilken bu açıklamaya ne kadar güvenilebilir, bilemiyorum.

Yazıyı bitirirken GNR’in çaldığı müziklerden oluşan şu derlemeyi de dinlemenizi tavsiye ediyorum. Yorumlarınız benim için önemli, söyleyecek bi şeyiniz olursa lütfen iletin.

 

KınıX

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.