Bu içerik 4 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

 

Savaş.

Savaş asla değişmez.

Romalılar, köle toplamak ve yeni ganimetler elde etmek için savaşı sürdürdüler.

İspanya, altın ve toprak arzusundan oluşan bir imparatarluk kurdu.

Hitler, yıpranmış Almanya’ya, bir ekonomik süper güç olacak şekilde yeniden şekil verdi.

21. yüzyılda, hâlâ sonradan edinilmiş kaynaklar üzerine savaş sürdürülmekteydi.

(…)

(Fallout 1’in introsundan)

İstisnasız her Fallout oyunu aynı cümle ile başlar ve aynı cümle ile de biter:

War. War never changes. (Savaş. Savaş asla değişmez)

Tüm oyunlarda farklı bir konu işlense de, her Fallout oyununun ortak noktası budur. Geçmişte savaş vardı, şimdi savaş var ve gelecekte de olacak.

Fallout evreni, 1960’lara kadar bizimki ile birebir aynı olaylar yaşamış bir evren. Yani 1.Dünya Savaşı ve 2.Dünya Savaşı gibi olaylar bizim evrenimizle aynı şekilde sonuçlandı. Fakat 2.dünya savaşından sonra gerçekleşen olaylarda yaşanan farklılıklardan dolayı, Fallout evreni bizim evrenimizden ayrılmaktadır (diğer bir diyişle bir paralel evren).

1949 yılında People’s Republic of China (PRC) isminde Çin Cumhuriyeti kuruldu. Bizim dünyamızda Rusya ve Amerika’nın arasında çıkan Soğuk Savaş, Fallout evreninde Rusya, Amerika ve Çin arasında ortaya çıktı. Çin’in giderek bir süper güçe dönüşmesi, batıda komünizmin daha büyük bir korkuya dönüşmesine sebep oldu. Tabi Soğuk Savaş’ın tek etkisi bu da değildi. Birbiriyle sürtüşen 3 süper güç, dünyanın tamamında Nükleer çalışmaların hızlanamasına ve daha güçlü silahlar üretmeye yönelik araştırmalara sebep oldu.

2052 yılına dek bu soğuk savaş devam etti. Çünkü bizim evrenimizde Soğuk Savaş’ı sonlandıran olay (Rusya Federasyonu’nun yıkılışı), Fallout evreninde asla gerçekleşmedi. 2052 yılında Amerika, Çin ve Rusya arasındaki soğuk savaş, silahların konuşmaya başladığı bir savaşa döndü. Resource Wars (Kaynak Savaşları) adı verilen bu süreç, 3 farklı savaştan oluşmaktaydı.

European Commonwealth-Middle East War (Avrupa – Ortadoğu Topluluğu Savaşı), bu süreci başlatan ilk savaştır. 2052 yılında başlayıp, 2060 yılına dek süren bu savaş, Avrupa topluluğu (Birleşik Krallık ve İtalya) ile Ortadoğu topluluğu arasında ortaya çıkmıştır. Benzinin litresinin yüzlerce dolarlık fiyata ulaşması, Avrupa ülkelerinin bu kaynağı elde etmek için harekete geçmesini zorunlu kılmıştır. Avrupa topluluğu ise bu sıkıntıyı çözmek için Ortadoğu’ya savaş açmak gibi bir yola başvurmuştur. 2060 yılına ulaştığımızda ise, uğruna savaşılan petrol yataklarındaki petrolün de tükenmeye başladığını farkeden Avrupa topluluğu, bu savaşı uzatmanın bir sonuç getirmeyeceğini farketmiş. Çünkü artık uğruna savaşılacak petrol bile kalmamak üzereydi. Bu yüzden 2060’ta tarafların ortak kararı ile savaş sonlandırılmıştır.

2060 yılında, Avrupa – Ortadoğu Topluluğu Savaşı bittikten sonra, Avrupa topluluğu içindeki ülkeler elinde kalan sınırlı kaynakları paylaşırken bile anlaşmazlıklarla karşılaşmaya başlamışlardı. Bu da 2060 yılında yeni bir savaşın patlak vermesine sebep oldu. European Civil War (Avrupa Medeniyet Savaşı) isimli bu savaş, 2077 yılına dek sürdü. Bu savaşın sonucunu veya süreçte gerçekleşen olaylara çok hakim değiliz. Çünkü 2077 yılında zaten Great War başlıyor.

Resource Wars içerisindeki son savaş ise bunlardan bağımsız olarak, iki süper gücün arasında gerçekleşmişti. Amerika ve Çin arasındaki Sino-American War, 2066’da başlayıp, 2077’deki Great War ile son buluyor. Diğer 2 savaş gibi, bu da tükenen kaynaklara hakim olma isteği yüzünden çıkan bir savaş.

Great War, Resource Wars’ı sonlandıran olay oluyor. Aslında Büyük Savaş diyince bir süreçten bahsediliyor gibi dursa bile sadece bir kaç saniyelik bir süreden bahsediyoruz. Kızışan ortam sonucunda nükleer bombalar havada uçuşmaya başladı. İlk bombayı kimin attığı bilinmese de, bombayı gören her ülke o bomba düşmeden başka bir bomba attı. Sonuç olarak; medeniyet sonlanmış oldu.

Vault’lara kaçanların bir kısmı hayatta kalmayı başardı. Ama Amerika dışındaki ülkelere neler olduğuna dair hiç bir bilgimiz yok.

 

Mojave’nin çorak topraklarında kavga devam etti, kan saçıldı ve bir çoğu yaşadı ve öldü.

Aynen eski dünyada olduğu gibi…

Çünkü savaş…

Savaş asla değişmez.

(Fallout: New Vegas’ın bitişinden)

KınıX

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.