Bu içerik 9 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Half Life hakkında çok şey yazdım ama bu en kapsamlısı olacak. Uzun bir yazı olacak ama Half Life’ın hikayesi hakkında hatırladığım her detayı yazmaya çalışacağım.

Başlayalım…

Önce ana karakterimizi tanıtalım. Gordon Freeman;  1973 Seattle doğumlu, MIT (Massachusetts Institute of Technology) mezunu bir fizikçi. Gözlüklü, kahverengi saçlı sessiz sakin birisi işte. 1998 senesinde, Black Mesa Fedaral Araştırma Tesisi’nde işe alınmıştır.

Peki nedir bu Black Mesa; özetleyelim. 1950 civarı bir tarihte kurulmuş olan bir araştırma tesisi. New Mexico çölü civarında bir yerde olan devasa bir bilim merkezi.

1986’ya kadar Amerika’nın en gelişmiş bilim ve teknoloji tesisi olan Black Mesa, iflas etmek üzere olan bir şirketin kendisine yetişmesi sebebiyle şanının sarsılmasından korkmaya başlamıştı. Bu sebeple Aperture Science isimli bu şirketin Portal isimli projesine çok benzer bir proje üzerinde çalışmaya başladılar. Bu proje Gordon Freeman’ın ilk iş gününde ilgileneceği deneyin de içinde olduğu bir projeydi.

Ama o kısıma gelmeden Aperture Science’yi anlatalım biraz. Aperture isimli şirket 1956’de Amerikan Ordusuna duş perdesi üretmek için kurulmuş ufacık bir şirketken, elde ettikleri gelir sayesinde 1973’te Aperture Science araştırma tesisi olarak ismini değiştirip bilim ve teknoloji işine de el atmaya başlamıştır. 1978’de Aperture Science’nin kurucusu civadan dolayı (daha sonra zehirlenme sebebi ay taşı olarak değiştirildi) zehirlenip ölüm döşeğine düşüyor. Ölmeden önce şirketine içinde 3 istek olan bir vasiyet bırakıyor. Bu vasiyette istediği ilk dilek; zehirlenmeleri önlemek için gaz sızıntısı olduğunda kendiliğinden kapanan vana. İkincisi ise; hasta çocukları bir dönemliğine ailelerinden alıp onlar hep istedikleri ama asla sahip olamadıkları şeyleri vermek. Sonuncusu ise; Portal.

Araştırma tesisindeki çalışanlar da kurucuları öldükten sonra bu dilekleri sırasıyla yerine getirmek istiyorlar. İlk dilekteki ürün yapılmaya çalışırken bir çok kişi zehirlenip ölüyor, ikinci dilekte ise hasta çocuklar ailelerinden alındığı için bir çok kişi Aperture Science’a karşı protesto düzenliyor. Sonuç olarak Apeture Science’nin ismi sarsılıyor ve iflasın eşiğine geliyor. Ama tam o sırada bir Aperture bilim adamı çıkıp “Ben galiba portal teknolojisini nasıl yaratabileceğimizi buldum.” diyor ve buna odaklanıyorlar. Tabi bu hamleleri Black Mesa’nın hoşuna gitmiyor, çünkü iflas etmek üzere olan bir şirket gelip kendilerinde olmayan bir teknolojiyi insanlara sunabileceğini iddia ediyor. Bunun üzerinde Black Mesa da portal teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ve onlar da bir portal açma yolu buluyorlar; ışınlanma.

Aperture Science ise silah benzeri bir araç ile duvara açılan iki delik arasında kesintisiz geçiş sağlama yoluyla kullanmayı buldu portalı ve durum hakkında bilgi edinmek için deneylere başladı.

Ama Black Mesa ışınlanma konusunda oldukça yol katettiği için Aperture Science de ekstra bir şey daha yapmak istedi rakiplerini geçmek için. Onlar da kendi yargılama sistemine sahip olan ilk yapay zekalı bilgisayar olan Glados’u yapmaya karar verdiler.

Aperture Science bunu yaparken Black Mesa da ışınlanma konusundaki en büyük deneyine başlamak üzereydi. Gordon Freeman’ın ilk gününde yapacağı bu deneyde tesisin standart elektriği yetersiz olduğu için diğer birimlerin elektrik seviyesi azaltılıp deneyin yapılacağı Anomalous Materials isimli labaratuvara %105 daha fazla elektrik verilecekti. Bu da diğer birimlerdeki bilgisayarlarda sorun çıkmasına sebep oluyordu ama Black Mesa’nın yöneticisi olan Wallace Breen bu deneyin yapılması konusunda ısrarcıydı.

Ve 16 Mayıs 2000’de Gordon Freeman ilk iş günü için Black Mesa’ya saat 7:30’da gitmelidir. Ama Gordon daha ilk günden işe geç kalır. 8:47’de anca labaratuvara ulaşır ve deney başlar. Deneyde karşılaşabileceği sorunlarda daha az zarar görmesi için HEV isimli özel kıyafetten giyer. Bu kıyafet sadece 3 Black Mesa çalışanında bulunmaktaydı; Gordon Freeman, Gina Cross ve Colette Green.

Deney başladıktan bir süre sonra bize hoparlörden seslenen profösör bir sorun olduğunu söyler. Tam o sırada ışınlanma deneyinde kullanılacak kristal önümüzde durmaktadır. Profösör Gordon’a “Hiçbir şeye dokunma, bekle sorunu çözmeye çalışıyorum.” gibi şeyler söylese de Gordon kristali akımın içine iter ve büyük bir patlama olur.

Bu patlama sonunda Xen isimli gezegenden dünyaya yaratıklar ışınlanmaya başlamıştır. Bir süre sonra öğreniyoruz ki; Wallace Breen bunu bilerek yapmıştır. Xen isimli gezegeni istila edip tüm kaynaklarını tüketen Combine isimli bir ırkla anlaşma yaptığı için deneyi bilinçli olarak sabote etmiş. Bu anlaşmaya göre Combine ırkı dünyayı istila ettiğinde Wallace Breen’i iyi bir mevkiye getireceklerdi.

Ama bu istiladan daha önce Xen’deki uzaylılar dünyayı istila etmeye başladı. Xen güneş sisteminden oldukça uzak bir yerde bulunan takım gök adalardan oluşan bir gezegen. Gezegendeki tek akıllı yaşam formu olan Vortigaunt’lar Combineler tarafından kontrol edildiği için bilinçsizce dünyada kaos yaratıyorlardı onlar. Ve gezegendeki vahşi hayvanların da bir çoğu dünyaya akın ediyordu.

Black Mesa yaratıklar tarafından yerle bir edilirken tesisten canlı kurtulmaya çalışıyordu herkes. Bilim adamlarındna bazıları dışarıyla iletişim kurup askeri destek istemeyi başarmıştı. Ama bilmedikleri bir şey vardı; gelen askerlere verilen emir yaratıkları dış dünyaya duyurmadan tüm tesisi temizlemekti. Bu sebeple askerler canlı olan her şeyi yok etmeyi amaçlıyordu. Çünkü oradan canlı çıkan birisi devlete göre ‘çok fazla şey’ bilecekti ve bu kaosu dış dünyaya yayacaktı.

Gordon Freeman bir yandan yaratıklardan kurtulmaya çalışırken bir yandan da askerlerle baş etmeye çalışmaktadır. Bir süre sonra askerlerin ilk önceliği Freeman’ı yakalamak olmuştur. Fakat aradan bir süre geçtikten sonra devlet “Biz bu askerleri herkesi öldürsün diye yolladık ama şimdi de onlar çok fazla biliyor olacak, ya birisi ağzından kaçırırsa bu kaosu?” diye düşünüp daha eğitimli olan ve sır saklamayı iyi bildiği iddia edilen Black Ops. isimli özel askeri teşkilattan bir grup asker yolluyor tesise.

Gordon Freeman, Xen’e ışınlanıp Nihilant isimli yaratığı öldürdükten sonra Vortigaunt’lar özgür kalır ve insanların yanında savaşmaya başlar. Nihilant öldükten sonra ise oyun boyunca ulaşamadığımız yerlerde karşımıza çıkan G-man isimli mavi ceketli gizemli adam bize bir iş teklif eder. Biz de mecburen kabul etmek zorunda kalırız çünkü kabul etmezsek elimizden tüm silahları alıp yaratıkların içine atıyor bizi.

G-man’i anlatmadan önce tesisteki diğer önemli karakterleri de özetle anlatmak istiyorum.

Barney Calhoun:
Black Mesa’daki güvenlik görevlilerinden birisi. ‘Half Life:Blue Shift’ isimli oyunda kendisini yönetebiliyoruz. Prof. Rosenberg sayesinde Black Mesa’dan ışınlanıp çıkan 4 kişiden birisi.


Adrian Shephard:

Black Mesa’ya gönderilen askerlerden birisi. Kendi çabalarıyla sağ kurtuluyor tesisten. ‘Half Life:Opposing Force’ isimli oyunda kendisini yönetebiliyoruz. Oyunun sonunda G-man, Adrian’a da Gordon’a yaptığı teklifi yapıyor.Black Mesa’dan kurtulduğu bilinen diğer kişiler:
Prof. Rosenberg, Walter Bennet (bilim adamı), Simmons (bilim adamı), Harold (bilim adamı), Wallace Breen (müdür), Arne Magnusson (bilim adamı), Eli Vance (bilim adamı), Isaac Kleiner (bilim adamı)…

Tabi bu olaylar olurken Aperture Science de sessiz sakin deney yapmıyordu. Bu olaylardan 2-3 hafta önce Aperture Science’nin Borealis isimli bir gemisi ansızın yok olmuştu ve bu olaylar civarında bir zamanda da Glados’un son sürümü çalıştırılmaya başlanmıştı. Ama Glados biraz fazla zeki çıktı ve tesisteki tüm insanları öldürüp yönetimi ele geçirmişti.

Uzaylıların dünyaya yayılmaya başladığı bir kaç seneden sonra Combine ırkı da dünyaya gelmiştir. Ve sadece 7 saat süren bir savaş sonrasında dünyayı ele geçirmeyi başarmıştır. Söz verdikleri gibi Wallace Breen’i şehirlerden birisine yönetici yapmışlardı. İnsanların suyuna üremeyi engelleyen maddeler karıştırarak soylarını tüketmeyi amaçlıyordu Combineler. Dünyayı City1, City2, City 68 gibi şehirlere bölmüşlerdi

Ve Black Mesa’daki olaylardan yaklaşık 20 yıl sonra Gordon Freeman City17’e gitmekte olan bir trende gözünü açıyor. Hiç yaşlanmadan 20 yıl boyunca ne yaptığını kendisi bile bilmeden etrafında olan biteni anlamaya çalışıyor. Ve Black Mesa’dan tanıdık bir yüz olan Barney’i buluyor. Barney ona işi özetliyor ve Dr. Kleiner’in labaratuvarına gitmemizi istiyor. Combine’ler yüzünden bize eşlik edemiyor tabi. Bir şekilde labaratuvarı arıyoruz ve eski iş arkadaşımız Eli Vance’nin kızı bizi buluyor. Olaylar gelişiyor (bu kısım oyun oynandığında çok rahat görülen bir kısım olduğu için çok detaya girmeyeceğim) ve Combine’lerin en çok aranan ismi oluyoruz birden. Eli Vance’nin yanında çalışan Judith Mossman isimli bilim adamı (Black Mesa’da yoktu bu bayan, başka bir yerden gelmiş) Combinelerle iş birliği yapıyor ve Eli Vance’nin kaçırılmasına yardım ediyor. Tabi Alyx ve Gordon da onu kurtarmak istiyor.

Gordon, Combinelerin her şehirde 1 tane kurduğu yönetim binaları olan Citadellerden birisine giriyor Eli’yi bulmak için. Ama combineler tarafından yakalanıyor ve Alyx’nin de yakalandığını görüyor. Ama Judith, Eli’ye karşı duygusal bir şey hissettiği için ihanetinden dolayı pişman olup Gordon, Alyx ve Eli’nin kaçmasına yardım ediyor. Dr. Breen ise bu olaydan sonra korkuyor ve Combine’lerin gezegenine ışınlanıp kaçmak istiyor. Ama Gordon buna engel oluyor ve Citadel’in havaya uçmasına sebep oluyor. Tam Alyx ve Gordon da havaya uçacakken Vortigauntlar Aleyx’yi, G-man de Gordon’u oradan uzaklaştırıyor.

G-man Gordon’la konuşurken Vorigauntlar araya giriyor ve G-man’e engel oluyor. G-man de buna çok kızsa da nedense karşı koymadan uzaklaşıyor. Citadel patlamasından sonra City17 havaya uçma tehlikesi ile karşılaşmıştır ve şehirdeki halk Combinelere karşı isyan başlatmıştır. Bir yandan şehiri boşaltmaya çalışıp bir yandan Combinelere karşı gelen halk Gordon ve Alyx’ye sürekli yardım etmektedir.

Bir trenle şehirden uzaklaşırlar ama ormanda bir yerde Alyx ağır yaralanır. Bir vorigaunt gelip onu tedavi edebileceğini ama inlerine gitmemiz gerektiğini söyler. Gordon da hemen kabul eder ve giderler. Vorigant’lar Alyx’yi tedavi ettikten sonra babasının olduğu yere gideriz, yani Ak Orman’a. Burada Judithin Aperture’nin kayıp gemisini bulduğunu öğreniriz ve nedense Eli bize o gemide ne bulursak bulalaım asla dokunmamamız gerektiğini tembih eder.

Uzaya bir uydu yollayıp combine portalını kapattıktan sonra Eli Vance bir Combine Advisors tarafından öldürülür.


Şimdilik bu kadar. Episode 2’ye kadarki konu atladığım yerler olmadıysa bu kadar. :)
Uzun ama en sağlam Türkçe içerikli Half Life açıklamalarından biri oldu sanırım.
Sorular olursa seve seve cevaplarım.

KınıX

This article has 28 comments

 1. Çado

  Benim bir sorum, bir de yorumum olacak.
  Soru: Gordon Freeman'in City 17'de trende gözünü açtığı oyunun adı ne?

  Yorum: Sen kocaman bir çılgınsın! Nasıl hayatta kaldın lan bunu yaparken? :D

 2. KınıX

  Sorunun cevabı: Half Life 2.

  2 saatte falan yazdım bunu, şimdi okuyorum da atladığım şeyler var ama eklemeye çalışsam kopukluk olacka diye dokunmuyorum. :D

 3. KınıX

  Berbat olduğunu düşündüğün kısmı söyleseydin düzeltirdim aslında. :)

 4. Aslı

  Milletin b.k atması ne kadar da kolay ya :) Hiç okumamıştır bile Allah bilir…

 5. ercanii

  Eline sağlık, çok güzel açıklamışsın. Emeğe saygı…

 6. fatih

  gordon,black mesa’daki deneyde (hl1 deki deney) bir hata yaptı mı,patlamanın sorumlularından birimi?

 7. KınıX

  Aslında uzaylıların dünyaya gelmesi için düzenlenmiş bir komplo o deney :

  Ama günah keçimiz Gordon burada. Black Mesa’nın yöneticisi, Xen’deki yaratıklar dünaya gelebilsin diye tüm ortamı oluşturuyor bu deneyi. Gordon da bu deneyin sorumlusu, ama tabi bu komplodan haberi yok :)

 8. fatih

  yani freeman kadar tüm çalışanların (ısaac kleiner,eli vance vb) da suçu var.çünkü onlarda deneyin sorumluları, o kristali akıma itmesini doktorlar sölüo ne de olsa yanlışım var mı ?

 9. KınıX

  Doğrudur, ama sonuçta asıl işi yapan (kristali iten) Gordon olduğu için öyle dedim :D ama aslına bakarsan tek suçlu Breen :) black mesanın yöneticisi yani

 10. Altuğ

  Benim bildiğim Combine lar dünya ile XEN Gezegeninde gittikten sonra ilgilenmeye başlıyorlar.. öncesinde değil

 11. KınıX

  Zaten combineler XEN’den gelenlerden sonra geliyor.

  Black Mesa kazasıyla XEN’liler geliyor. Ama bunu planlayan zaten combineler. Önden onların gitmesi sayesinde kendileri için daha rahat bir işgal ortamı oluşturuyorlar.

  Bundan önce aynı şekilde XEN’i işgal etmişlerdi. Ama XEN artık kaynaklar bakımından işe yaramaz bir hal aldığı için dünya ile ilgilenmeye başlıyorlar.

  Yani dediğin doğru, XEN’den bir fayda elde edemeyeceğini anladıkları anda combineler dünya ile ilgili planlar yapmaya başladı. :)

 12. cihan

  biraz da G-man’dan bahsedebilir misin ?

  bu arada yazı çok başarılı olmuş

 13. KınıX

  Tabi ki bahsetmek isterim.
  Ama aslında hiç kimse pek bilgi sahibi değil G-man hakkında.

  En azından insan olmadığını biliyoruz (en azından bizim bildiğimiz zaman ve boyutta). Ayrıca yönetici değil, çalışan olduğunu.
  Yani G-man’e emir veren başka birileri var; ama henüz kim olduğuna dair hiç bir bilgi yok.
  Ayrıca dünya üzerindeki savaşta ne Combine’ların ne de insanların tarafını tutuyor. Daha çok kendi çıkarına (ya da patronunun çıkarına) hizmet edecek şekilde olaylara yön vermeye çalışıyor.

  Ayrıca çantasının üzerinde (hani şu hiç yanından ayırmadığı) Black Mesa logosu var. Ama ne çantanın içinde ne olduğunu, ne o logonun neden orada olduğunu bilmiyoruz.

  Daha çok şey anlatmak isterim ama ne kadar cümle kurarsam kurayım, hepsinin sonu “bilmiyoruz” ya da “bilgi yok” tarzı şeylerle sonlanacak. Çünkü Valve, bu karakterin gizemli kalması konusunda ısrarcı. Hiç bir bilgi vermiyor yeri gelmeden.

  Ama yine de senin spesifik bir sorun olursa (en azından bildiğim bir şeyse) cevaplarım buradan. :)

  Yorumun için teşekkürler.

 14. Murat

  Çantasının üzerindeki logoyu ben de görmüştüm ama aklım takıln şey şu: bu adam black mesa çalışanı olduğu halde aperture science’de de görüldü ki bizzat ben gördüm portal prelude’da görmüştüm sanırım. Acaba karşı şirketin işlerini gözetmek için mi gitmiş gibi sçma bir tahminde bulunmk istiyorum(:

 15. KınıX

  Portal Prelude, Valve yapımı bir oyun değil. Hikayeye bağlılığı tartışılabilir, ama yapımcılarının söylediğine göre Valve’nin verdiği bilgiler dışına çıkmamışlar. :D o yüzden sanırım G-man sadece Gordon’u gözlemiyor. Dünya için önemli olan olayları gözlemliyor ve onlarla ilgili bir planı var muhtemelen.

  Zaten Opposing Force’da da görünüyordu. Ve Episode2’daki konuşmasına göre ‘patronları’ var. Birilerinden aldığı emiri yerine getiriyor. Ama kim olduğunu hala bilmiyoruz.

  Çantaya gelince, belki de Black Mesa hatırası niyetine yanında taşıyordur. :P Çünkü Black Mesa çalışanı olduğunu sanmıyorum. Tüm Black Mesa yok olmasına rağmen onun görevi devam ediyor çünkü.

  Dediğin gibi bir gözlem işi var o kesin, ama iş verenlerinin Black Mesa ile ilgili olduğunu sanmıyorum. :D

 16. BoZaN

  size saçma gelecek ama g-man ve gordonun arasında bir yakınlık var.hani nerdeyse babası.nerden çıktı derseniz oyuna gordonun zarar görmeyecek şekilde yön veriyor.

 17. KınıX

  Güzel teori, ama half life 1in sonunda, eger g-man’in teklifini reddedersek bizi yaratiklarin icinde ölüme terkediyor.
  Hangi baba cocuğunu yaratıklara atar ki?

 18. Pisambul

  KınıX sen o çantaya hatıra felan demişsin bende bunun adına bişey söylicem.

  Hatırlarsan hl2de patlamadan sonra vortiuantlar g-manı engelledi ve engellerken g-man onlara ‘we see about’ yani tekrar görüşicez demişti ve o sıra o çanta elinde yoktu.

  Daha sonra Alyxyi vortiguantlar iyileştirirken birden zamanı durdurdu ve ve vortiguantlarda durdu ve g-man rahatca konuştu.

  O çanta süs felan deyil, bence ya çanta görünmlü bir silah, yada içinde bütün ırkları etkileyecek bi taş. [ Benim tahminimce ]

 19. KınıX

  Bilmiyorum ama o çanta her neyse umarım yakın zamanda öğreniriz.

  İçinden bir şey çıkacağı kesin, ama ne çıkacağı konusunda kimsenin en ufak bir fikri yok. Belki de G-man’in akşam yemeği vardır içinde :P belki de dediğin gibi önemli bir silah.

  Valve elini çabuk tutup Half-Life 3’ü çıkartırsa bunu öğrenebiliriz ancak :)

 20. Etanglement

  Gerçekten Valve’in verdiği sınırlı bilgilere ramen çok başarılı bir yazı olmuş. Çok sağol.
  Fakat anlamadığım bir şey var halen ; Judith’in kaydettiği belgeleri Alyx Kleiner ve babasına gösterirken bir tartışma çıkıyor ve Eli Vance gerçekten haklı sayılmaz. Neyse , bize gidip çipi yok etmelisin diyor üstüne basa basa ama o çipin oayı ne?
  Gemi koridoru andıran , soğuk bir yerde asılı duruyor. İçinde ise bir güç kaynağı beneri genişçe bir cihaz olan oda var ve orayı imha edeceğimizi anladıklarında önce Combine’ler ve Hunter’lar geliyor. Daha sonra Alyx ve Barney bizle geliyor. Geminin güvertesinde ise bir anda bir deniz manzarası ( görüldüğü son yer) görülüyor ve üçümüz bir botla gemiden uzaklaşıyoruz. Gemi infilak ediyor , oyun bitiyor.
  Lakin o geminin olayı nedir/neden kaybolmuştur , çip ne işe yarıyor halen anlamadım.Sene ne olabilir?

 21. KınıX

  O konuda kesin bir bilgi yok. Half Life 3’te (ya da devam oyununun adı ne olacaksa…) göreceğiz onu.

  Ama benim tahminimce; Glados’la ilgili bir şey olabilir o. Ve Portal oynadıysan Glados’un ne kadar tehlikeli olabileceğine dair bir fikrin vardır. Bu yüzden yok edilmesi isteniyor olabilir.
  Tabi olmaya da bilir. Dediğim gibi bu sadece benim tahminim. :D

 22. ismi lazım değil

  çok güzel olmuş oyunu oynadığım için anladım, peki birşey sorucam
  Colette Green, Gina Cross adlı gordon gibi eğitimli kişiler var onlara noldu sence??

 23. KınıX

  HL:Decay’ın en sonunda Gina ve Colette hala Black Mesa içindeydi. Çıkamamıştı.

  Muhtemelen çıkmış olsalar HL2’de falan görürdük. Ölmüş olma ihtimalleri yüksek.

 24. emre

  kınıx yha benim half lifede polisler varya onlara dokunmadan ölüyolar bunu nasıl dğzeltcem

 25. KınıX

  Hangi bölümde olduğuna bağlı; ama bölümün birisinde zaten ölmesi gerekiyor (asansörden çıkıyorsun ve karşında sana bir şey söylemeye çalışıyor; o bölümde hikaye gereği ölüyor)

  Onun dışında yaratıklar falan saldırıyordur belki bir yerlerden. Yoksa ölmesi normal değil pek.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.