Bu içerik 6 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bundan 2 yıl kadar önce yazdığım İzlenesi Yabancı Diziler isimli yazım hakkında çok pozitif tepkiler aldım. Fakat üzerinden geçen 2 yıldan sonra, o listenin güncellenmesi gerektiğini farkettim. Fakat o listede izlemediğiniz diziler varsa hala şiddetle tavsiye ediyorum izlemenizi. Hatta önce o listeyi bitirin, sonra buraya gelin. :P

Bu liste tamamen şahsi beğenime göre hazırlanmıştır. Ama listenin bir kısmını izleyip de sevmişseniz, emin olun diğer kısmını da sevme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.


5- Black Mirror:

Daha önceki yazımda da bir mini dizi önermiştim. Bu da bir mini dizi. Ama farklı olarak; tüm bölümü bir sinema filmi gibi bağımsız birer hikayeye sahip. Şu sıralar 2.sezonu yeni başladı. Ben henüz 2.sezon bölümlerine başlayamasam da eminim ilk sezon kadar başarılıdır.

2.sezon dediğime bakmayın, ilk sezonu 3 bölümden oluşuyor sadece. Bu mini dizinin tüm bölümleri kendine özgü bir dünyada, kendine özgü bir hikaye ile işlenmiş. Ama temelde ortak bir konsept var. Teknolojinin, insan hayatını aslında ne kadar da negatif etkileyebileceğini işliyor bu dizi.

İlk bölüm dışındaki bölümler, henüz var olmayan teknolojilerle ilgili de olsa; aslında şu an var olan durumları çok derinden eleştiriyor. Dönüp de hayatımızı kolaylaştırmak için önümüze sürülen bu teknolojinin aslında hayatımızı nasıl da ele geçiriyor olduğunu anlamamızı sağlıyor bir açıdan da. Teknolojiyle bu kadar içli dışlı olan birisi olarak benim çok hoşuma gitti bu mini dizi. Size de tavsiye ediyorum.

 

4- Game of Thrones:

A Song of Ice and Fire isimli romandan uyarlama olan bu diziyi duymayan çok insan olduğunu sanmıyorum. Şu sıralar 3.sezonu başlasın diye gün sayıyoruz.

Aslında bu diziyi nasıl anlatabileceğimi bile bilmiyorum. Bu yüzden tanıtım kısmı biraz boş kalacak. Ama eminim ki izlerseniz bu diziyi çok seveceksiniz.

Gerçekten muazzam bir hikayesi var. Yedi krallığın birbiriyle çatışması, arka planda dönen oyunlar, kış (“Winter is coming!”), ejderhalar…

Fakat ben uzunca bir süre isimleri, krallıkları falan birbirine karıştırıp durdum. İsim hafızanız kuvvetli değilse benimle aynı sıkıntıyı yaşayabilirsiniz. Pes etmeyin, bir yerden sonra tüm isimler kalıcı yer edinmeye başlıyor aklınızda. Farkına bile varmıyorsunuz.

Ayrıca jeneriği de kendisi kadar güzel bu dizinin: Jenerik için tıklayın

 

3- Once Upon a Time:

Ne çok masal dinledik küçüklüğümüzde… Bu masallara farklı bir gözle bakmaya ne dersiniz?

Pamuk prenses ve yakışıklı prensin mutluluğunu kıskanan cadı bir büyü yapar ve masal dünyasındaki tüm karakterleri, büyünün ve mutlu sonların olmadığı bir başka dünyaya hapseder; bizim dünyamıza.

Şu an bu dizinin 2.sezonu devam etmekte. Gerçekten çok akıcı bir senaryosu var, izlerken bir an bile sıkılamıyorsunuz.

 

2- Continuum:

Bu dizi hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. İlgilenenler şuradan okuyabilir: Continuum (Dizi incelemesi)

Şu sıralar 2.sezon başlamak üzere. Gerçekten çok etkileyici bir hikayeye sahip. 1.sezon finalinde senariste ettiğim küfürlerle aklıma kazınmış dizi. Bir sezon finali bu kadar mı meraklandırabilir insanı.

Gerçi siz bu diziye başladığınızda 2.sezon da yayınlanmış olduğu için bu duyguyu muhtemelen anlayamayacaksınız. :P

 

1- Person of Interest:

İzleniyorsunuz.
Devletin oldukça gizli bir sistemi mevcut.
Günün her saatinde sizi izleyen bir makine.
O makineyi terörist eylemleri bulsun diye tasarladım.
Ama o her şeyi görüyor.
Mesela normal insanlarla bağlantılı şiddet içerikli suçları.
Devlet bu insanlara alakasız gözüyle bakıyor.
Biz öyle bakmıyoruz.
Yetkililer tarafından arandığımız için gizli saklı çalışıyoruz.
Bizi asla bulamazsınız.
Fakat kurban ya da mücrim olun…
…zamanınız geldiyse biz sizi buluruz.

Üstteki yazı bu dizinin her bölümünde severek izlediğim giriş kısmına ait. Ve bence konuyu çok güzel özetliyor. Şu sıralar 2.sezonu devam etmekte bu dizinin. Ve çok sağlam adımlarla izlediğim en iyi dizi olma yolunda ilerliyor. Ne Fringe, ne Lost, ne diğerleri bu kadar etkileyemedi beni. Hem senaryo, hem işleyiş, hem oyunculuk, hem alt yapı… O kadar güzel ki.

Her bölümde bir yan hikaye var. Bu bir çok dizide böyledir zaten. Ama diğer dizilerin aksine; tek bir ana hikaye yok. Ana hikaye o kadar dallanıp budaklanmış ve detaylarla dolu ki; kassanız 10 dizi çıkartırsınız o senaryodan. Bu yüzden bir an bile düşmüyor tempo. Hikayenin tıkanma ihtimali çok düşük. Eğer bu şekilde devam edebilirse, gerçekten izlediğim gelmiş geçmiş en iyi dizi ünvanını şüphesiz alacaktır. Kesinlikle izleyin, izletin.

 

KınıX

This article has 1 comment

  1. Aykut

    verdiğin 15 dizi örneğinden 12sini izledim ama Person of Interest in bi fringe yada bir lost olduğuna inanmıyorum ( üçünüde izledim )çok güzel bir paylaşım olmus

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.