Bu içerik 7 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

İlk olarak gerekli olacak bir kaç terimi tanıtarak başlayayım yazıma.

Harddisk: Bilgisayarımızda kaydettiğimiz her dosyayı (müzik, resim, porgram…) üzerinde barındıran parça. (bunu şu an öğrendiyseniz devam etmemenizi öneririm. Giriş seviyesindeki bi bilgisayar kullanıcısı için uygun değil çünkü bu işlemler)

Her ne kadar zamanla geliştirilmiş olsa da, aslında kahverengi bantlı kasetlerle aşağı yukarı aynı teknolojiyi kullanmaktadır.

Sector: Harddisk üzerindeki en küçük birimler. Dosyalarımızı içine koyduğumuz kutular olarak da düşünülebilir.

Bad Sector: Bize sorun çıkartan, düzenli çalışmayan sectorler.

Low Level Format: Harddiskin tamamının sıfırlanması demektir. Defalarda tekrar tekrar tüm sectorlerin boşaltılması demektir.

 

Peki niye atılır? Diyelim ki harddiskinizi ya da bilgisayarınızı satmayı (ya da birine vermeyi) düşünüyorsunuz. İçinde daha önce yüklü olan dosyaları silseniz bile bu dosyaların izi harddisk üzerinde kalır ve belirli programlarla bu dosyalara ulaşılabilir. Siz dosyalarınıza ulaşılmasın istiyorsanız low level format atarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ama unutmayın, low level formattan sonra ne yaparsanız yapın, asla eski dosyalarınızı kurtarma şansınız kalmayacak. Bu yüzden dikkatli olun.

Nasıl atılır kısmına gelirsek… Bu iş için en çok tavsiye edilen program MaxBlast. Buraya tıklayıp kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Programı kurduktan sonra, program aracılığı ile bir bootable cd (ya da dvd) oluşturuyorsunuz. Bilgisayarınızı bu diskten çalıştırınca size bir pencere çıkacak ve en alttaki seçeneği (wipe disc) seçtiğinizde low level formatınız başlayacaktır.

 

Ama sizi uyarmak istediğim bir şey var. Bu işlem çok uzun sürüyor. Daha önce araştırdım ve sürekli bu cümle ile karşılaştım. “Çok uzun” derken kimse ne kadar uzun sürdüğünü açıklamamış ama. Ben söyleyeyim; 5400RPM, 1TB hdd için 8 gün civarı sürdü. Kendi harddisk hızınıza ve boyutuna göre siz hesaplayın. Bu süreç içinde elektiriğin gitmeyeceğinden (gitse bile güç kaynağınızın elektrik gelene kadar tükenmeyeceğinden) emin olun. Bu işlem sırasında elektrik giderse harddiskiniz çöpe gitmiş demektir çünkü. Ve programda “Cancel” seçeneği olsa da bunu kullanmanız tavsiye edilmemektredir. Kısacası; uzun süreler bilgisayarınızı açık tutamayacaksanız hiç girişmeyin bu işe.

Ve bir şeyi daha söylemek istiyorum. “Low level format atarsak bad sectorlerden kurtuluruz” şeklindeki inanış kesinlikle doğru değildir. Bir banyonun fayanslarını derinlemesine temizlediğinizi düşünün çamaşır suyuyla (ya da cifle, ya da her ne kullanılıyorsa artık…). Siz temizlediniz diye kırık olan bir fayans düzelir mi? O yüzden buna inanmayın. Harddiskinizdeki bad sectorler arttıysa bunu düzeltmenin tek yolu harddiskinizi değiştirmek olacaktır. Ayrıca bir kaç sitede “harddiskiniz fabrika çıkışındaki gibi olsun” gibi şeyler okuduysanız bunlara da aldanmayın.Low level formatın tek yaptığı verileri temizlemek; mucize beklemeyin.

Ve gerekmedikçe low level formata başvurmayın bence, çok da keyfi yapılacak bir işlem sayılmaz çünkü.

Ama harddiskinizi birine verecekseniz ve verilerinize ulaşılmasın istiyorsanız da tek yol bu tabi ki.

This article has 2 comments

  1. Ömer Faruk YAZICI

    Merhaba, diyelim ki elimdeki bilgisayara yukarıdaki makaledeki gibi low level format atacağım. Bilgisayarın HDD’sini söküp başka bilgisayar aracılığı ile mi yapacağım yoksa aynı bilgisayar üzerinden mi.? Eğer aynı bilgisayar üzerinden yaparsam her şey silineceği için bilgisayar açılır mı?

  2. KınıX

    Aynı bilgisayar üzerinde yapabilirsiniz. Bu süreç boyunca (format kaç gün sürerse) pc kapanmamalı ama.

    Bu işlemden sonra normal format atıp bir işletim sistemi (Windows falan) yüklerseniz pc açılacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.