Bu içerik 6 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Uzun süredir boşladığım bloguma yazmak için bir konu ararken aklıma geldi uzun süredir severek oynadığım bu oyun. Çok bilinen bir oyun değil, ben bugün size biraz tanıtmaya çalışacağım bu oyunu.

Oyun multiplayer bir oyun. Bu sebeple korsan olarak oynamak biraz zor, çünkü oyunu zevkli kılacak oyuncu sayısını korsanda toplamak bu kadar kolay olmayabilir. Orijinalde bile 2 server dışında dolu server olmuyor genelde. Dediğim gibi çok da tanınmış bir oyun sayılmaz. Orjinal diyince gözünüz korkmasın, şu an 15 dolar steamde; ama indirmleri takip ederseniz 3-4 dolar civarına oyunu alabilrsiniz. Emin olun bu fiyata fazlasıyla değecek bir oyun.

Multiplayer olmasından girmişken bu kısmını biraz açayım. 2 takımdan oluşan bir kapışmayı konu alıyor bu oyun. Genelde 10-16 kişiden oluşan takımlardan birisi imparatorluğu, diğeri ise isyancıları temsil ediyor. Ama bu iki takım ufak bir kaç fark dışında birbirine oldukça benzer class ve yapılardan oluşuyor. Her iki takımın da bir commanderi bulunuyor. Bu commanderler haritayı yukardan görerek bir strateji oyunu edasında kuleler kurmak ve takımındaki askerlerin ilerlemesini sağlamak için çeşitli itemleri kullanmak görevini üstleniyor. Oyunun başında her iki takımın da ana üssünde commanderlerin oyunu yöneteceği bir ana bina bulunmakta. Oyunun ilk saniyelerinde bu binaya girip commander olmak isteyen kişi yönetimi eline alabiliyor. Fakat takımındaki diğer oyuncular, commanderin görevini yerine getirmediğini düşünürse oylama yaparak onu görevinden alma hakkına da sahip. (Çok güç sevdalısı olmayın yani)

Kuleler kurmaktan ve itemler kullanmaktan bahsetmiştik. Bunu biraz daha açarsak; belirli özelliklerde kuleler var commanderin kurabildiği. Fakat bu kuleleri kurmak için kaynak bulması lazım. Bu kaynakların yenilenmesi için de takımındaki askerlerin kaynak noktalarını ele geçirmesi lazım. Ne kadar çok kaynak ele geçirilirse o kadar çok kule kurulma imkanı oluşmakta (bir nevi para gibi). Bu kulelerde turretler, spawn noktaları ve askerlerin özel silahlar kullanmasını sağlayan üsler mevcut. Fakat oyunun commander kısmı benim için de hala büyük bir kapalı kutu. Eğer oynamayı düşünürseniz zamanla kendiniz keşfedip daha güzel stratejiler kurmaya başlayacağınıza eminim.

Commander var, askerler var… Eee? Birbirimizi mi vuracağız?

Tabi ki hayır. Bu oyunun en sevdiğim noktalarından birisi, adam öldürmenin bazı noktalarda o kadar da önemli olmaması. Oyunun asıl amacı, karşı takımın commander üssünü yok etmek. Bunu ilk başaran takım kazanır. Bu amaç doğrultusunda; kaynakları ele geçirmek, rakip yapıları yok etmek, kendi takımın yapılarını tamir etmek, takım arkadaşlarınıza mermi ya da sağlık yardımında bulunmak bazen hem takımınız için hem sizin için daha kazançlı olabiliyor.

Commanderden ve oyunun asıl yapısından bahsettim. Ama commander dışındaki askerlerdne bahsetmedim henüz. 4 farklı class ve bunların da altında farklı kitler bulunmakta. 2 takımda da bu 4 class ufak farklar dışında birebir aynı olarak yer almakta.

Assault: Oyundaki temel asker classıdır. Infantry kit (makinalı tüfek), granadier kit (bomba atar) ve marksman kit (sniper) şeklinde 3 farklı kit seçeneği bulunmakta. Ayrıca özel yetenek olarak thermal vision yeteneği vardır. Bu yetenek görünmez olan düşmanlarınızı farketmenizi sağlamktadır. (evet görünmez olabilen karakterler de var). Ayrıca nişan almanızı da kolaylaştıran bir yetenek. Fakat bu özelliği uzun süre açık bırakıp da oyun bittiğinde gerçek hayata döndüğünüzde dünyayı sarımtrak renklerde görmeye başlayabilirsiniz.

Exo: Ağır abiler. Supression kit (ağır makinalı), siege kit (yapılara karşı daha etkili bir lazer silahı) gibi kit seçenekleri bulunmakta. Diğer classlara göre daha dayanıklı ve daha iri yarı karakterler. Etrafa hasar vermek konusunda şüphesiz çok etkililer, ama o hantallığa değip değmeyeceği durumdan duruma değişebiliyor.

Stealth: Nuclear Dawn’ın spyları. Görünmez olma yeteneklerini doğru kullanabilirseniz oyunun tüm dengesini değiştirebilirsiniz. Ama dikkat edin, rakip assaultlarına yakalanmayın. Assassin kit (bıçak/makinalı), sniper kit ve saboteur kit (yapılara karşı daha etkili bir bomba) gibi kit seçenekleri var bu classın da. Hepsi görünmeden sızıp birilerini öldürmek ya da belli yapıları yok etmek üzerine tasarlanmış bu kitlerin.

Support: Medic kit, engineer kit ve bbq kit (alev silahı) gibi kit seçeneklerimiz olan bu classın temel olayı takıma destek olmak. Engineer takımın yapılarını (turret ya da diğer binaları) tamir etmek ya da rakip takımın yapılarını bozmak üzere geliştirilmiş bir kite sahip. Medic adından da anlaşıldığı üzere takımın doktoru. Bbq ise, team fortressteki Pyro ile benzer özelliklerdeki bir karakter.

2-3 kit unutmuş olabilirim. İlk aşamada aklıma sadece bunlar geldi. Ama temel olarak class özellikleri bunlardan ibaret.

Grafik ve ses konusunda çok bir şey söyleyemeyeceğim. Uçuk grafiklere sahip değil; ama günün gerisinde de kalmayan ve gayet yeterli grafiklere sahip. Source engine kullandığı için düşük sistemlerde bile gayet iyi performans verebilen bir oyun ayrıca. Ses konusunda geliştiricler baya üşenmiş belli ki; Valve’nin oyunlarını takip eden biriyseniz oyundaki efektlerin çoğusu size tanıdık gelecektir. Fakat kendileri yapmamış olsa da çok yerli yerinde kullanmışlar sesleri. Bence yine de başarılı.

Oyun gerçekten çok zevkli bir oyun. Genel olarak fan kitlesinin büyük çoğunluğu Ruslar. Ama umarım zamanla aynı dili konuştuğum insanları da bu oyunda görme şansım olur.

Detaylı bilgi için: http://store.steampowered.com/app/17710/

 

KınıX

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.