Google’ın Stadia’yı duyurduğu bu zamanlarda, stream ederek oyun oynama fikri oldukça popülerleşmeye başladı. Steam ise bundan bir kaç yıl önce, bu işi kendi iç ağınızda yapabileceğiniz Steam Link sistemini duyurmuştu.

İlk duyurduğunda bu işe özel bir alet yardımıyla yapılan bu işlem, şimdilerde Samsung TV’ler, Android cihazlar ve Raspberry Pi gibi platformlarda yapılabilir halde. Yani telefonunuzu, tabletinizi ya da TV’nizi açıp, Steam oyunlarınızı orada oynamanız için önünüzde bir engel yok.

Peki ne işimize yarayacak bu?

  • Oyunun en heyecanlı yerindesiniz ama yan odaya mı geçmeniz gerek?
  • Sıcak yaz günlerinde, balkon keyfi yapmak istiyorsunuz ama oyundan kopamıyor musunuz?
  • Kocaman TV ekranında oyun keyfi mi yapmak istiyorsunuz?

Bunlardan biri size uyuyorsa bu teknoloji işinize yarayacaktır.

Peki neye ihtiyacımız var?

  • Bir adet Steam hesabı
  • Steam Link uygulamasını yükleyebileceğiniz bir cihaz (Samsung TV ve Android cihazlar için uygulama mağazasından yüklenebiliyor. Raspberry için de github’dan bulabilirsiniz)
  • Bu cihaza bağlayabileceğiniz bir controller (opsiyonel)

En önemli noktayı atlamayayım; Steam’in açık olduğu PC ve linkleyeceğiniz cihaz aynı ağa bağlı olmak zorunda ve PC açık olmak zorunda. Bundan sonrası çok kolay. Steam Link’i açtığınızda otomatik olarak aynı ağdaki uygun PC’leri size gösteriyor ve bağlanabiliyorsunuz.

PC’nizi seçtikten sonra isterseniz controller ekleyebilir, ya da stream ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Android cihazlarda ve bluetoothlu TV’lerde, bluetooth kullanan herhangi bir gamepad, klavye ve mouse kullanabilirsiniz. Ben bluetoothlu Xbox One gamepadimi kullandım, ek bir işlem yapmadan sadece telefondan Bluetooth ayarlarından eşleştirmem yetti. Muhtemelen telefona bağlanabilen herhangi bir gamepad de iş görecektir.

Bir controlleriniz yoksa dokunmatik ekranı da kullanabiliyorsunuz. Tabi ki kontroller ona göre tasarlanmadığı için pek kullanışlı olmuyor, ama böyle bir seçeneğiniz de mevcut.

Stream (yayıncılık) ayarlarındanda görüntü boyutu, ses seçenekleri gibi bazı ayarları değiştirebiliyorsunuz. Takılma yaşıyorsanız buradaki ayarları kurcalayabilirsiniz; buradaki ayarlar link cihazının ayarları, o cihazın bu yükü kaldıramadığını düşünüyorsanız belki işe yarayabilir. Ama asıl işi PC yaptığı için muhtemelen buradaki ayarlar çok etkilemeyecektir sizi. Genelde takılmaların asıl sebebi PC’deki performans sıkıntısı ya da ağınızdaki yavaşlık oluyor.

Ben oyunun çözünürlüğünü düşürdüğümde, ağdaki yavaşlık sorunundan kurtulmuştum. PC’de 4K oynadığım oyunu, doğal olarak link cihazımda 1-2 FPS anca görüntüleyebiliyordum. Oyunu 720p çözünürlüğe getirince gayet akıcı bir şekilde oynayabildim. (Oyun içi ayar yapmadan, PC’deki Steam ayarlarından da stream çözünürlüğünü değiştirebiliyorsunuz) Zaten 5 küsür inçlik ekranda 720p gayet yeterli geliyor.

Bu ayarları yaptıktan sonra, cihazınızı biligsayar ekranıymışçasına kullanıp oyunlarınıza devam etmeye hazırsınız.

Ben 2 saat kadar Assassin’s Creed: Origins oynadım. Ne seste, ne görüntüde bir takılma görmedim. Wi-fi’ın az çektiği bir noktada olduğum için bazen görüntüde bozulmalar oluyordu, ama çeyrek saniye bile sürmüyordu. Gamepadden bastığım düğmenin gayet hızlıca etkisini görebiliyordum. Bir gecikme var tabi ki; ama ben bunu hiç hissetmedim. Rekabetçi bir oyun oynamadığınız sürece siz de hissetmezsiniz muhtemelen.

Gelecekte Steam’in localde yapmaya çalıştığı bu işi, Stadia benzeri hizmetlerle internet üzerinden yapmaya başlayacağız. Ama iç ağda bile bu kadar zorken, internette akıcı şekilde oyun oynamamıza daha çok var gibi geliyor. Yine de evinizde böyle bir ihtiyacınız varsa, Steam Link gayet kullanışlı bir uygulama.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.