Bu içerik 8 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Firefox kullananlar denesinler; adres çubuğuna “about:robots”  yazınca (tırnaklar olmayacak) eğlenceli bir easter egg ile karşılaşıyoruz. :) Aşağıda verdiğim linkteki resmi inceleyebilir Firefox kullanmayanlar:

about:robots

Ama benim asıl bahsetmek istediğim konu adres çubuğuna “about:mozilla” yazılınca çıkan “The Book of Mozilla” içinden yapılan alıntılar. Bir efsane tadında anlatılan olayları içeriyor bu cümleler. Ben sizinle bulabildiğim kadar cümleyi paylaşmak istiyorum bu konuda. Ama çeviride aksaklıklar olursa kusuruma bakmayın, çoğunu kendim çevirdim çünkü. Çevirilere biraz yorum katmış olabilirim, üstte orjinallerini de yazıyorum; hatalı olduğumu farkedenler lütfen uyarsınlar. :)

Netscape 1.1 öncesinde:

Mozilla Rules!

Burada Mozilla’nın sözü geçer!

(from The Book of Mozilla, 1:0)

 

Netscape 1.1 (1994):

And the beast shall come forth surrounded by a roiling cloud of  vengeance. The house of the unbelievers shall be razed  and they shall be scorched to the earth. Their tags shall blink  until the end of days.

Ve dev hayvan intikam bulutlarıyla çevrili olan çitlerin ardına çıkacak. İnanmayanların evleri yerle bir olacak ve inanmayanlar alev alacak. Onların adı, günün sonuna kadar yanıp sönecek.

(from The Book of Mozilla, 12:10)

 

Netscape’nin kaynak kodlarının yayınlanmasından sonra (1998):

And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.

Ve dev yaratık kendine bir ordu kuracak. Askerlerinin sayısı hızlar artacak. Miliyonlarca klavyenin gürültüsü dev bir fırtına gibi tüm dünyayı saracak ve Mammon’un takipçileri korkudan titreyecek.

( from The Book of Mozilla, 3:31 / Red Letter Edition)

 

AOL, Mozilla projesini kapatacağını duyurdu. Bunun üzerine AOL’dan bağımsız bir Mozilla kuruluşu kuruldu ve Firebird isimli tarayıcı çıkartıldı (2003):

And so at last the beast fell and the unbelievers rejoiced. But all was not lost, for from the ash rose a great bird. The bird gazed down upon the unbelievers and cast fire and thunder upon them. For the beast had been reborn with its strength renewed, and the followers of Mammon cowered in horror.

Ve sonunda dev yaratık düştü ve inanmayanlar buna çok memnun oldu. Fakat her şey bitmemişti. Bir kuş küllerinden doğacak, inanmayanlara doğru bakacak ve onlara havadan alev püskürecek. Dev yaratık yenilenen gücü ile yeniden doğacak ve Mammon’un takipçilerine korku salacak.

(from The Book of Mozilla, 7:15)

 

Firefox 0.8 (2004 – Firebird ismi Firefox olarak değiştirildi):

The great bird circled to the ground, landing amidst the rude burning huts of the unbelievers, and assumed the shape of a fox. The fox spoke clearly and luringly, giving the unbelievers a present in shape of their unholy containers. The unbelievers heeded the cunning beast, carrying the present to their places of worship, only to note the box contained an even more luring present.

Büyük kuş dünyayı dolaştı. Yeryüzünün ortasında inanmayanların ilkel kulibesini gördü. O tüm içtenliğiyle konuştu ve inanmayanlara tilki şeklinde bir kap içinde bir hediye sundu. İnanmayanlar kurnaz yaratığa kulak verdi ve orada başka bir kutu içinde cezbedici başka bir hediye olmasına rağmen hediyeyi kendi ibadethanelerine götürdüler.

(from The Book of Mozilla, 2:9)

 

Firefox 1.0 (2004 – Şu ana dek çıkan tüm Firefox’larda da bu yazmakta):

And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.

Mammon uyudu. Yeniden doğan dev hayvan tüm Dünya’ya yayıldı ve onu destekleyenlerin sayısı arttı. Varlıklarını duyurdular ve tilki kurnazlığıyla ekinleri ateşe kurban ettiler. Kutsal sözlerin rehberliğinde kendilerine yeni bir dünya yarattılar ve çocuklarına dev hayvandan bahsettiler. Mammon uyandı, ama o artık takipçiden başka hiçbir şey değildi.

(from The Book of Mozilla, 11:9 / 10th Edition)

 

Netscape 9.0b1 (2007):

And thus the Creator looked upon the beast reborn and saw that it was good.

Bundan dolayı yaratıcısı dev yaratığığn küllerinden doğuşuna baktı ve onu oldukça iyi buldu.

(from The Book of Mozilla, 8:20)

 

Flock 1.0 (ve sonraki tüm sürümler):

And when the Beast had taken the quarter of the Earth under its rule, a quarter hundred Birds of Sulfur flew from the Depths. The birds crossed hundreds of mountain views and found twenty four wise men who came from the stars. And then it began, the believers dared to listen. Then, they took their pens and dared to create. Finally, they dared to share their deed with the whole of mankind. Spreading words of freedom and breaking the chains, the birds brought deliverance to everyone.

Ve dev yaratık dünyanın dörtte birini kontrolü altına aldığında, kükürtün 25 kuşu derinlerden göğe doğru havalandı. Bu kuşlar yüzlerce dağın zirvesini gezdi ve yıldızlardan  gelmiş olan 24 bilge adam buldu. Ve o andan sonra inananlar dinlemeye cesaret etti. Artık onlar kalemlerini aldı ve tüm yaratıcıklarını ortaya koydular. En sonunda, onlar kahramanlıklarını tüm insanlıkla paylaştılar. Özgürlük kelimesi tüm dünyaya yayıldı ve zincir kırıldı. Kuş herkese özgürlük getirdi.

(from The Book of Mozilla, 11:1)

 

Iceweasel:

And thus the beast grew powerful, and fire and thunder swept the land. But Mammon stirred in their hearts, and the beast Foundered, and its Corpse arose, and commanded “thou shalt not fly in my name.” And the blazes shall freeze cold, and the souls of the followers of Mammon shall learn to tremble in the face of ice as they did before the fire.

Ve böylece dev yaratık gücünü arttırdı. Onun alevi hem gökyüzünü, hem yeryüzünü kapladı. Fakat Mammon onların kalbini katılaştırmıştı ve bu dev yaratığın devrilmesine sebep oldu. Yaratığın cesedi kalktı ve ona “Sen benim adımla uçmayacaksın.” dedi. Cehennem buz gibi olana kadar soğudu ve Mammon’un takipçilerinin ruhları onlara ateş gibi gelen buzun yüzü önünde korkudan titredi.

(from The Book of Ice, 10:13)

 

Sonuna kadar söylemedim ama sanırım çoğunuz anlayacaktır buradaki ‘dev yaratık’ olarak nitelenen şeyin Mozilla, ‘Mammon’ olarak nitelenen şeyin Microsoft olduğunu. Bence Firefox’un ilerleyişini çok güzel anlatan bir şey bu. Bunun dışında nette bir kaç cümle daha var, ama onların asıllı olduğunu sanmıyorum. :)

Mozilla’dan 1.0’dan beri kullandığı şu about:mozilla’yı değiştirip bizi The Books of Mozilla’dan yeni cümlelerle tanıştırmasını rica ediyorum artık. :)

Saygılar.

KınıX

This article has 3 comments

 1. Onur BALCI

  Mammon slept. And the beast reborn spread over the earth and its numbers grew legion. And they proclaimed the times and sacrificed crops unto the fire, with the cunning of foxes. And they built a new world in their own image as promised by the sacred words, and spoke of the beast with their children. Mammon awoke, and lo! it was naught but a follower.

  from The Book of Mozilla, 11:9
  (10th Edition)

  Bende ki niye farklı :)

 2. KınıX

  Onun İngilizce’sini Mozilla’nın siteden arakladım valla :D o yüzden bilmiyorum.

  Doğru, öyleymiş. Ama ben hep microsoft diye düşünmüştüm :D hatta mammonun ekinleri de ie’dir diye düşünmüştüm. Mantığı yanlış kurmuşum demek ki, ama yine de saçma olmuyor :D

  Dev yaratığın Netscape olması çok saçma, Netscape’den sonra bile dev yaratık nitelendirilmesi kullanılıyor Firefox için. Yani bence burada nitelenen Mozilla.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.