Netflix, seri içerik üretme politikası yüzünden yavaştan çöplüğe dönüşmeye başladığı için güzel içerikleri bulmak giderek zorlaşıyor. Yakın zamanda 2. sezonu gelen bu dizi de bu kalabalık arasında kaybolabilecek güzel içeriklerden birisi.

Görme engelli Prairie, 7 yıldır kayıptır. Bir youtube videosunda Prairie’in köprüden atlamaya çalıştığını gören ailesi, onun kaldırıldığı hastaneye gider ve kızlarının artık görebildiğini öğrenir. Kendi ismi yerine The OA ismini kullanmakta direten karakterimiz, Homer isminde gizemli birini aramaktadır. 7 yıllık kayıp olduğu süreç ve gizemli dönüşü yüzünden FBI’ın da radarında olan Praire, 5 kişilik bir grup krup, Homer’ı bulmasına yardımcı olacağını düşündüğü bir öykü anlatmaya başlar.

Her şey böyle başlıyor; ama bu gizem bu kadarıyla kalmıyor. Spoiler vermeden çok derinine inemesem de; bolca detay barındıran, oldukça fantastik ve gizemli bir hikaye sizi bekliyor. Kafamda oluşan her soru işaretinin bir noktada açıklanması, başta saçma gelen noktaların ilerledikçe çok mantıklı bir yere bağlanması gibi hikayeyi sağlamlaştıran etmenlerle benim beğenimi kazanan The OA, hiçbir yere bağlanmayan saçma olaylar ve karaktere zıt gelse de seyirci şaşırsın diye konulan zorlama twistler ile dolu dizilerin içerisinden sıyrılıyor.

Tek sıkıntım şu ki; bölüm uzunlukları ortalama 1 saat (40 – 90 dk arası değişiyor) olmada daha akıcı şekilde ilerleyebilirmiş. Ama bunun dışında oldukça sürükleyici bir dizi. İlk sezon biraz ağır ilerlese de, ikinci sezon türün birazcık fantastikten, bilim kurgu-polisiyeye kayması ile tempo oldukça yükseliyor.

“İlk bir kaç bölümde sarmazsa sabredin” gibi cümleleri sevmiyorum, özellikle de bölüm uzunluklarının kısa olmadığı düşünülürse bu cümle çok saçma geliyor. Ama 2. sezonun sonunda geriye bakınca, ilk başta kafamda oluşturduğu tereddüt yüzünden diziyi bırakmadığım için çok mutlu oldum.

Siz de bu diziye bir şans verin, konsept ilginizi çekerse zaten siz de rüzgarına kapılıp gidersiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.