Bu içerik 6 yıl önce eklendi.
Bu sebeple içerik güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bildiğiniz gibi Ubuntu kısa bir süre önce, varsayılan arayüz uygulaması olarak Gnome yerine Unity kullanmaya başladı. Fakat ben ve benim gibi bir çok kullanıcı eminim Unity’nin kullanışlı olmadığını düşünüyordur.

Cinnamon bu noktada imdadıma yetişen bir arayüz uygulaması oldu. Mint ile tanımıştım kendisini. Fakat Ubuntu üzerine kurduğumda farkettim ki; Mint’ten daha çok yakışıyor Ubuntu’ya. Sağdaki resim benim şu anki masaüstümün resmi. Eğer beğendiyseniz ve siz de Cinnamon kurmak istediyseniz bunu bir kaç satırlık komutla rahatça yapabilirsiniz.

İlk olarak şu komutu girin terminale:

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable

Bu komuttan sonra sudo izni için şifrenizi soracak size; bu şifreyi girip işlemi tamamladıktan sonra şu satırı girerek uygulama veritabanınızı güncelleyin:

sudo apt-get update

Şimdi son adımımıza geldi sıra. Aslında ortalama bir Linux kullanıcısının gayet aşina olduğu bir komut bu:

sudo apt-get install cinnamon

Kurulum bittikten sonra oturumunuzu kapatın. Oturum açma ekranında, şifre girdiğiniz kısmın sağ üstünde arayüz geçme menüsünü göreceksiniz. Bu kısımdan Cinnamon’u seçip oturum açtığınızda Cinnamon tüm güzelliğiyle sizi bekliyor olacak.

Ben bu yazıyı Ubuntu 12.10 (64 bit) üzerine kurduğum Cinnamon 1.6.7 ile yazıyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Umarım siz de karşılaşmazsınız.

 

KınıX

 

This article has 3 comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.